KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11796079
*
nr 1179 6079
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, "Tennkanna & äpplen", Paris -53. 55x69
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2018
kl 20:01:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/4 20:08:53
1
600 kr
18/4 20:31:22
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kurt jungstedt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:45
-
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:13
*
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
nr 1179 6079
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, "Tennkanna & äpplen", Paris -53. 55x69
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/4 20:08:53 | 1 | 600 kr |
18/4 20:31:22 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kurt jungstedt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:45 -
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:13